Кілт сөз бойынша іздеу

Нағыз қаржыгер мектебінен қайдан өтуге болады?

ЖАНАЛЫҚТАРҒА ОРАЛУ

Нағыз қаржыгер мектебінен қайдан өтуге болады?

Назарбаев Университетінің қаржы жөніндегі магистратурасы қазірдің өзінде бірнеше ондаған бірегей мамандарды дайындады, қазір жаңа қабылдау жүріп жатыр. Master of Science in Finance дәрежесі қызмет бойынша ілгерілеуге немесе армандаған компанияға орналасуға мүмкіндік береді

Назарбаев Университетінде қаржы бойынша магистрлерді (MSF) дайындау бағдарламасы — бұл ҚР Ұлттық Банкі мен Жоғары бизнес мектебінің бірлескен жобасы. Жобаның міндеті – әлемдік қаржы саласында да, отандық қаржы саласында да оңай бағдарланатын кәсіби мамандарды дайындау. Үздік студенттердің Ұлттық Банктен тегін оқуға грант алуға және әрі қарай жұмысқа орналасуға бірегей мүмкіндігі бар.

— Қазір біз MSF бағдарламасына төртінші қабылдауды ашамыз. Оқыту 16 айға созылады, бұл оңтайлы ұзақтық: әлемдегі осыған ұқсас бағдарламалар 9 айдан екі жылға дейін созылады. Оқу түрі күндізгі, сондықтан оқумен қоса жұмыс атқаруға болмайды, – дейді бағдарламаның академиялық директоры профессор Марек Йохец: – Алайда, сыртқы факторлардан туындаған белгілі бір жағдайларда, мысалы пандемия жағдайында біз онлайн оқуға көшеміз. Бұл үшін біз ең озық технологияларды пайдаланамыз.

Бағдарлама ерекшеліктерінің бірі – бұл Ұлттық банк бөлімшесінде тағылымдамадан өту, сондай-ақ Лондондағы екі апталық резиденция, онда Cass Business School профессорлары магистранттарға банк ісі және инвестициялық банкинг бойынша дәріс береді. Бағдарлама аясында магистранттар Лондон қор биржасына (London Stock Exchange) барады. Айта кететін жайт, Жоғарғы бизнес мектебінің оқытушылары қазақстандық болмыспен жақсы таныс, студенттерді жергілікті компаниялар тәжірибесінің үлгісінде оқытады және алғашында курс Қазақстанға арнайы жасалды. Марек Йохец профессор Сатан Ракетам және Онаджомо Акемумен бірге кейстер — оқу міндеттерін әзірледі, олар кейін жергілікті нарықтың аспектілерін ескере отырып, сабақта пайдаланылады.

— Оқытылатын пәндерге келер болсақ, біз оқуды бухгалтерлік есеп пен қаржы негіздерінен бастаймыз, содан кейін статистика мен эконометрикаға, макроэкономика негіздеріне, инвестицияларға көшеміз. Бұдан басқа, магистранттар элективті курстарды таңдай алады, мысалы, сақтандыру, исламдық қаржы, эконометриканың озық деңгейі — жалпы 17 пән. Сонымен қатар, біз деректермен жұмыс істеуге көп көңіл бөлеміз: тек өз тәжірибесі мен білімі негізінде ғана емес, үлкен деректер негізінде басқару — университеттегі өзекті тренд, — деп атап өтті профессор.

Оқу кезінде магистранттарға тек барлық білім беру ресурстарына ғана емес, сонымен қатар арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету мен платформаларға, соның ішінде Bloomberg Terminal — жетекші әлемдік деректер жүйесіне, жаңалықтар мен қаржы саласындағы талдаушыларға қол жеткізу мүмкіндігі беріледі.

— Біз шетелдік бағдарламаларды көшіріп алған жоқпыз — Қазақстандағы жағдай Америкадағы сияқты емес. Біз өзіміздің бағдарламаны Қазақстанда көп жылдық жұмыс тәжірибесін және түлектердің, ал қазір — кәсіпкерлердің, қызметкерлердің және компания басшыларының кері байланысын ескере отырып әзірледік. Біз олардың ой-пікірлерін: біздің түлектеріміз қандай білім мен дағдыға ие болуы тиіс екендігін ескереміз, – деп түсіндіреді бағдарлама директоры.

MSF бағдарламасы бакалавриат түлектеріне, жұмыс тәжірибе жоқ жас мамандарға немесе еңбек жолы жаңа бастаған мамандарға, сондай-ақ орта буын менеджерлеріне арналған. Бағдарлама аяқталғаннан кейін магистрлерде инвестициялық банкинг, корпоративтік қаржы, қаржы аналитикасы, сақтандыру, құрылыс және жылжымайтын мүлік салаларында басқарушылық лауазымдарда жұмыс істеуге барлық мүмкіндіктері болады.

Қазір MSF 2021 бағдарламасына қабылдау жүргізілуде, бағдарлама бойынша оқыту 2020 жылдың тамыз айында басталады. Қабылдау департаменті студенттер үшін онлайн-консультациялар өткізеді және оларға сілтеме арқылы жазылуға болады.