НУ Бизнес-Мектебі МВА және қаржы бойынша ғылым магистрі бағдарламаларына студенттер қабылдауын ашты

2019-01-24 17:06:26

НУ Бизнес-мектептің профессорлары да жоғары біліктілігімен ерекшеленеді.

Назарбаев Университетінің (НУ) Жоғары бизнес мектебі 2019 жылға үш бағыт бойынша студенттер қабылдауын ашты: басшыларға арналған MBA, MBA күндізгі бағдарламасы және MSc in Finance (қаржы бойынша ғылым магистрі). Олардың ерекшелігі мен қолданбалы бағытын Zakon.kz тілші түсінуге тырысты.

Назарбаев Университетінің Бизнес-мектебі МВА бағдарламаларының сапасы бойынша әлемдік топ құрамына кіретін, Дьюк Университетінің Фукуа бизнес-мектебімен стратегиялық әріптестікте жұмыс істейтін, Қазақстандағы жалғыз бизнес-мектеп болып табылатынын атап өтейік. Сонымен, НУ бизнес-мектептің барлық силлабустары Фукуа американдық бизнес мектебінде өтіп жатқан силлабустарға толық сәйкестікте жасалған. Бағдарламаға халықаралық модульдер кіреді, сондықтан студенттер бірнеше апта АҚШ-та тұрады, тікелей Дьюкте оқиды және емтихан тапсырады. Сонымен қатар, Дьюк профессорлары Астанаға келіп, Назарбаев Университетінің бизнес мектебінде дәріс оқиды.

“Біз Назарбаев Университетінің бизнес-мектебіне халықаралық нарықтағы профессорларды тартамыз, олардың көпшілігі бізге қабылданар алдында өздерінің артықшылығын халықаралық деңгейде дәлелдеуі тиіс”, — деді мектеп деканы Патрик Дюпарк.

Жалпы, соңғы бірнеше жылда НУ бизнес мектебі жетекші журналдардағы жарияланымдардың арқасында ТМД мен Орталық Азиядағы ең үздік бизнес-мектептердің біріне айналды. Мектеп профессорларының кейбірі Нобель сыйлығының лауреаттарымен жұмыс істейді.

Басшыларға арналған MBA (Executive MBA)

Басшыларға арналған MBA бағдарламасының күндізгі МВА-дан күндізгі бөлімдегілер іс жүзінде бір жарым жыл кампуста өмір сүруінен, басшылар демалыс күндерінде 20 ай және айына бір дүйсенбіде білім алуынан басқа қандай айырмашылығы бар?

Мүмкін, тілдегі негізгі ерекшеліктердің бірі. Әрине, НУ барлық бағдарламалары ағылшын тілінде оқытылады, бірақ басшыларда синхронды аударма бар. Сондықтан да шет тілін өте жақсы білу-міндетті емес.

Басшыларға арналған MBA бағдарламасына өтінім беру үшін тағы бір шарт– басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесінің болуы. Оқу жоспары 15 курстан тұрады (11 негізгі және 4 таңдау).

Бағдарламаның артықшылығы-оқи отырып және жұмыс істеуді жалғастыру мүмкіндігі. Бірақ бағдарламаның ең басты артықшылықтарының бірі-нетворкинг. Дәл осы бағдарламаға еліміздің барлық бизнес-элитасы іріктеліп алынады, мұнда ірі бизнес өкілдерімен, бизнесмендермен, ұлттық корпорация басшыларымен іскерлік қарым-қатынас құрып, сапалы білім алу мүмкіндігі бар. Курстар сапа және мазмұн бойынша таңдалған, бұл американдық бағдарламалардан кем емес, бірақ ел ішінде байланыс орнатуға мүмкіндік береді.

“Бұл бағдарламаның артықшылығы-барлық үдерістер американдық стандарттар бойынша құрылған – модульдер, талқылау, нақты кейстерде құрылған оқыту. Біз Apple, Google және т.б. нақты мысалдар мен бизнес мәселелерін талқыладық, нәтижесінде олар теорияға қарағанда жақсы қабылданады. Осылайша білім беру өзекті болады”,-деді Назарбаев Университетінің бизнес мектебінің түлегі, Самұрық-Қазына құқықтық сүйемелдеу және методология департаментінің директоры Алмат Жамиев.

Айтпақшы, Дьюк сирек университеттермен стратегиялық әріптестік орнатқан. Сондықтан Назарбаев университетімен ынтымақтастықты бірегей деп атауға болады. Америкалық ЖОО-да оларға Қазақстанның студенттері ұнайтынын атап өтті.

Бизнес Мектебі Сізге не берді деген сауалға, Жамиев мырза “нетворк және білім” деп жауап берді. Ол сондай-ақ, бизнес-ортада жұмыс істеу тәжірибесіне қарамастан, университетте алынған ақпарат қолданбалы құндылық пен өзектілікке ие екенін айтты.

“Осы бизнес мектепте оқып, Сіз өз компанияңыздың ішіндегі үдерістерді жақсы түсінесіз, тәуекелдерді терең бағалай аласыз, мәмілелердің ықтимал салдарын көресіз. Мектеп көптеген өзекті, жаңа білім беріп, заманауи трендтерді көрсетті”, — деді ол.

Бағдарламаның зерттеулеріне сәйкес, MBA 35-тен 45 жасқа дейінгі адамдар үшін анағұрлым пайдалы. Дәл осы жаста сен өсе бастайсың, бұрын алған біліміңді, тәжірибеңді және т. б. монетизациялай аласың. Сондықтан НУ бизнес мектебін даму мен жеке тұлғалық өсу жағына жақсы түрткі деп атауға болады. Бірақ үйреншікті жайлылық өмір аймағынан шығып, оқуға белсене кірісу осы жаста жеткілікті қиындау болып табылады.

MBA күндізгі бағдарламасы (Full-time MBA)

Бұл бағдарлама 2 жылдан бері жұмыс тәжірибесі бар жас мамандарға арналған. Оқытушылар құрамы өз студенттерін әлеуметтік, саяси, мәдени және экологиялық үрдістердің бизнес-тәуекелдері мен мүмкіндіктерін түсінуге үйретеді. Дәстүрлі ресурстар таусылып жатқан әлемдегі өндірістік қуатты басқару. Бизнесте шешімдерге қол жеткізудің этикалық негізін түсіну.

МВА күндізгі бағдарламасы сонымен қатар Дьюкпен ынтымақтастықта іске асырылады, студенттер сонда халықаралық модульге барады, бірақ МВА бағдарламасының студенттерін жетекшілерге қарағанда, МВА күндізгі бағдарламасының студенттері кампуста 15 ай оқиды және міндетті түрде ағылшын тілін білуі тиіс. IELTS бойынша оқуға түсушілерге қойылатын талаптар – 6,5 балдан кем емес.

Қаржы бойынша ғылым магистрі (MSc in Finance)

Бұл да күндізгі бағдарлама. ҚР Ұлттық Банкімен (Ұлттық Банк) әріптестікте жүргізіледі. Оның негізіне 2 көшпелі модуль қаланған: Алматыда және Лондонда Ұлттық Банкте оқу (Лондон биржасында міндетті тренинг). Бұл 14 айға созылатын, техникалық жағынан қаныққан бағдарлама. Жұмыс тәжірибесі міндетті емес. Бірақ түлектер, әдетте, банктік инвестициялар, қаржылық жоспарлау, корпоративтік қаржы, қаржылық талдау және кеңес беру, сондай-ақ сақтандыру, құрылыс және жылжымайтын мүлік саласындағы жұмысқа орналасады. Іс жүзінде бағдарлама елдің барлық қаржы секторы үшін кадрлар дайындайды.

Бағдарламаға түсу үшін ағылшын тілін білу және GMAT немесе GRE тестін тапсыру керек.